تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

تفرجگاه جنگلی عباس میرزا

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

پارک جنگلی عباس میرزا

امروزه پارک ها و تفرجگاه ها، ریه های حیاتی شهرها محسوب می شوند به ویژه شهرهای صنعتی و کلان شهرهایی مثل تبریز که در سال های اخیر به یکی از شهرهای آلوده کشور  تبدیل شده لذا شهرداری تبریز اقدام به ایجاد فضاهای سبز متعددی کرده است. عباس میرزا یکی از این تفرجگاه های تبریز می باشد.

تبریز یکی از شهرهای توریستی و گردشگر پذیر ایران است که از لحاظ پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی می باشد، لذا ایجاد فضاهای سبز و تفرجگاه ها در این شهر امری ضروری می باشد. شهرداری تبریز نیز در این راستا پارک ها و فضاهای کم نظیری همچون پارک ائل باغی، تفرجگاه عینالی، پارک بزرگ، پارک جنگلی عباس میرزا، تپه های خلعت پوشان و پارک ارم ایجاد کرده است تا نه تنها باعث تصفیه هوای شهر شوند بلکه محیطی مناسب برای گردش و تفریح مردم تبریز و مسافران باشند.

به گفته مسئولین امر، تفرجگاه عباس میرزا نه یک پارک بلکه به عنوان یک جنگل وسیع شناخته می شود. این جنگل با وسعت ۲۰۰۰ هکتار بزرگترین پارک جنگلی درون شهری کشور  محسوب می شود. عباس میرزا نام فرزند فتحعلی شاه، ولیعهد ایران و والی آذربایجان بود، یکی از اقدامات او این بود که دستور داد شهرهای مهم آذربایجان مثل اردبیل، خوی، تبریز و … را از لحاظ ظاهری تغییر داده و به ویژه عمارت های دولتی و خیابان ها را اصلاح کنند و تفرجگاه هایی برای تفریح مردم بسازند.
در این پارک جنگلی وسیع ۲۱۰ هزار اصله درخت از گونه های مختلف مثل کاج سیاه، سنجد، اقاقیا، عرعر، زبان گنجشک و سرو کاشته شده است و فاز یک آن شامل امکاناتی مثل نمازخانه، وسایل بازی کودکان، سرویس بهداشتی، بازیکده سرپوشیده خانواده ها و آلاچیق است. همچنین در کنار این جنگل کاری وسیع، امکانات رفاهی و مجتمع های تفریحی دیگری مثل اکو موزه عشایر، بازیکده خانواده، مجموعه باغ پرندگان، کمپینگ خانواده، موزه حیات وحش و… در نظر گرفته شده است که برخی از آنها به اتمام رسیده و برخی دیگر در دست ساخت هستند.
با توجه به بی بدیل بودن این مجموعه در شمال غرب کشور، قطعاً باعث جذب گردشگران زیادی به این نقطه از کشور می شود و از لحاظ اقتصادی تحولی در اقتصاد این شهر ایجاد خواهد کرد.

منبع: تورکام


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.