تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
مقبرةالوزرا

مقبره‌الوزرا

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

متاسفانه تور سه‌بعدی برای این مکان وجود ندارد. درخواست تور برای مقبره‌الوزرا ارسال تصویر سه‌بعدی برای مقبره‌الوزرا

(با مقبره‌الشعرا و مقبره‌العرفا اشتباه گرفته نشود)

مقبره الوزرا (گورستان چرنداب) یکی از ۳ گورستان مهم و تاریخی شهر تبریز است  (به همراه مقبرهالشعرا در سرخاب و مقبرهالعرفا در گجیل) که در مرکز این شهر و در تقاطع خیابان‌های طالقانی شمالی و پاستور جدید قرار گرفته‌است. این گورستان مدفن شماری از وزیران، سیاستمداران و نویسندگان از نقاط مختلف ایران قدیم است. البته تمام مقابر، خانقاه‌ها و زاویه‌های مقبرهالوزرا در اثر زمین‌لرزه‌های پرتعداد و مهلک تبریز به کلی از بین رفته‌است.

کارخانهٔ زاووت

در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، ادارهٔ دارایی تبریز بخشی از مقبرهالوزرا را از شهرداری خریده، در محل آن ساختمانی جهت تولید مشروبات الکلی احداث نموده و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی نیز یکی از مشروب‌فروشان ارمنی به نام «مارکار» را به این کارخانه منتقل کرد.
کارخانهٔ تولید مشروبات الکلی «زاووت» از اوایل تیرماه سال ۱۳۱۷ خورشیدی با همکاری «خاچیگ» —دیگر ارمنی مشروب‌فروش— شروع به فعالیت کرد. البته بعدها بوی دود و فاضلاب کارخانه و نخاله‌های الکلی آن موجب نارضایتی اهالی محلهٔ چرنداب شد.

مراکز فرهنگی

کارخانهٔ زاووت در سال ۱۳۲۸ خورشیدی با همکاری آقای «واعظ چرندابی» (که امروزه یکی از خیابان‌های اصلی چرنداب به نام او خوانده می‌شود) و «انجمن خیریهٔ چرنداب» تعطیل شده و در سال ۱۳۳۲ خورشیدی نیز این مکان به ادارهٔ فرهنگ تبریز واگذار گردید و در محل آن، مدارس امیرخیزی، امیرنظام، جاوید، شکیب، شهید چمران، شهید محمودی، عدالت و مولانا، ادارات آموزش و پرورش ناحیهٔ ۳ تبریز و آموزش ضمن خدمت و خانه‌های پیشاهنگی و معلم تأسیس شده و کارخانهٔ مشروب‌سازی ارامنه به خارج از شهر منتقل شد.

آرمیدگان نامدار مقبره‌الوزرا

صاین تبریزی
عطار توسی
شمس‌الدین جوینی
عطاملک جوینی
سلمان ساوجی
عزالدین ساوجی
قطب‌الدین شیرازی
عبدالله صیرفی
جلال‌الدین عتیقی
سراج قمری
ابراهیم کججانی

منبع: ویکی‌پدیا

علی فتحعلیزاده

فوق العاده است
الینیز وار اولسون
۷۸ساله ام. ساکن ” لیل آوا ، شهناز خیاوانی- گنج علی بَی کؤچسی ” بودم

دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۴۰۲


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.