تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

آبشار آسیاب خرابه (جلفا)

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه، 16 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

شاید تصور وجود یک آبشار زیبا در میان کوه های نارنجی که اثری از سرسبزی ندارند ، مشکل به نظر برسد اما آسیاب خرابه همه ی این معادلات را بر هم زده و تصویر متفاوتی را در طبیعت نگاشته است. اینجا محوطه ای ۲۵۰ متری و خانه ی چندین ساله ی شاهکار طبیعت جلفا است . چشمه هایی که آب خود را از کوه های کیامکی در شمال غربی استان می گیرند و پس از جریان یافتن ، در آغوش چندین آبشار های کوچک و بزرگ از بالای کوه به سمت پایین سرازیر می شوند .

دیواره های آبشار لباس سبزی از خزه ها و سایر گیاهان آبزی بر تن کرده اند و یکی از چشم نواز ترین مناظر را به وجود آورده اند. زیبایی ها دو چندان می شود وقتی که چشمها به چشمه ای که اطرافش چندین درخت انجیر است می افتد . سر ها که بچرخد در سمت راست دره آبشارهای ریز و درشت در حال سر ریز شدن هستند و نسیم خنکی که بر صورت می وزد گاهی قطرات آبی بر صورت می نشاند . شاید این همان تصویری است که در رویاها نقش بسته اما چشم که باز کنی می بینی اینجا آسیاب خرابه است و همه چیز واقعیت دارد.

دیدنی ها و امکانات

آسیاب خرابه محلی برای یک پیک نیک خوب در کنار خانواده و دوستان است و تجربه ای فراموش نشدنی از صرف غذا در دل طبیعت را به شما هدیه می کند. در سفر به آسیاب خرابه از تماشای مناظر طبیعی لذت ببرید اما در کنار لذت بردن از لحظه لحظه ی سفرتان ، ثبت خاطرات خوبتان را در قالب تصاویر فراموش نکنید .
در این فضای زیبا یک آب بازی با همه ی شیطنت هایش می چسبد . زیر آبشار بروید و اجازه دهید قطرات آب حسابی شما را خنک کنند . فراموش نکنید که بعضی کارهای کوچک باید در لحظه انجام شود تا بعدها حسرتش را نخورید.
چند مغازه و آلاچیق ، یک پارکینگ بزرگ و امکاناتی محدود مثل محل درست کردن کباب در قالب یک تفرجگاه در کنار آسیاب خرابه وجود دارد که می تواند نیازهای شما را تا حدی برآورده کند. نگران سوخت خود هم نباشید در ورودی شهر جلفا پمپ بنزین و در میدان یادبود پمپ گاز وجود دارد.

زیبایی های این آبشار را باید به چشم دید . پس معطل نکنید و راهی سفر به جلفا شوید و بازدید از این آبشار را در برنامه ی خود بگنجانید .

دلیل نام گذاری

در نزدیکی آبشار ، یک آسیاب آبی وجود دارد که دارای ۱۰ متر ارتفاع و محوطه ی ۲۰۰ متر مربعی است. این آسیاب در گذشته مورد استفاده مردم قرار می گرفته است . در گذر زمان قسمت های زیادی از آن تخریب شده و کاربرد خود را از دست داده است. وجود این آسیاب باعث شده تا این منطقه به آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی ” خراب دییرمان ” است.

 

بهترین فصل سفر

درست است که هوای جلفا گرم است اما آبشار آسیاب خرابه خنکای خود را در بهار و تابستان هم حفظ می کند و می تواند خاطره ی زیبایی را برای شما بسازد پس این آبشار را در فهرست مقاصد بهار و تابستان خود قرار دهید.

راه دسترسی به آبشار آسیاب خرابه

آسیاب خرابه در ۲۷ کیلومتری شهر هادی شهر و ۱۵۰ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد . اگر قصد بازدید از این آبشار زیبا را دارید از تبریز به سمت خروجی مرند حرکت کنید پس از اینکه چشمتان به کاروانسرای عباسی افتاد ، راهتان را به سمت جلفا ادامه دهید. با پشت سر گذاشتن ۱۳۵ کیلومتر به ورودی شهر جلفا می رسید.  حالا از شرق جلفا و به سوی شهر علمدار خارج شوید و در موازات رود ارس به راهتان ادامه دهید . بعد از طی کردن ۲۵ کیلومتر تابلوی آسیاب خرابه را خواهید دید .آبشار آسیاب خرابه تا ورودی این جاده ی فرعی ۸ کیلومتر فاصله دارد. حواستان باشد که در قسمتی از جاده یک دو راهی وجود دارد راه سمت چپ به روستای الوان و راه سمت راست به آبشار آسیاب خرابه منتهی می شود.

اگر قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را دارید کافیست خود را به تبریز برسانید . حالا می توانید با قطاری که روزی یک بار به سمت جلفا می‌رود بقیه ی راه را طی کنید یا در میدان آذربایجان از ماشین های کرایه ای بین راهی حوالی فرودگاه تبریز استفاده کنید و به سمت جلفا بروید.

برای رسیدن به آبشارهای سرسبز باید قسمتی از راه را پیاده طی کرد تا به پایین ترین نقطه ی محوطه ی آبشار برسید. بعد از یک پیاده روی کوتاه آبشار زیبا در مقابل شما قرار خواهد گرفت.

منبع: کارناوال


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.