تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

نمایشگاه مجسمه‌های بهتونی

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

موزه استاد بهتونی یکی از موزه های شهر تبریز است که به عنوان نخستین موزه شخصی ایران شناخته می شود.

این موزه منحصر به فرد آثاری همچون مجسمه های میوه جات، خشکبار، حبوبات، تنقلات، شیرینی‌ها، غذاهای آذربایجانی، غذاهای ایرانی، غذاهای خارجی، موضوعات ضرب المثل‌ها، داستان‌ها، موضوعات آداب و رسوم و… را به نمایش گذاشته است. تمام این آثار نفیس توسط استاد بهتونی ساخته شده است.

 

استاد حاج محمد حسن بهتونی در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام نوبر چشم به جهان گشود.

پدر وی استاد علی از معماران معروف تبریز بود که بسیاری از محراب ها و طاق های هنری مساجد و ترمیم بناهای تاریخی شهر تبریز را عهده دار بود. پدربزرگ وی، استاد کربلایی ستار، سنگتراش مشهوری بود که سنگ ها را از کوه ها با وسایل قدیمی کنده و با شتر به شهر می آورده و با آن ها ستون ها و پایه های سنگی مساجد و بناهای قدیمی و تاریخی و هنری را می تراشید. جد استاد بهتونی، استاد اسماعیل نام داشته که غلاف های هنری و زیبای شمشیرهای قدیم را می ساخت.

با توجه به ریشه دار بودن هنر در این خانواده، استاد محمد حسن بهتونی به طور ابتکاری شروع به ساخت مجسمه های گچی و سیمانی نمود و مجموعه فعلی که بالغ بر  ده هزار  قطعه مجسمه می باش ، حاصل ۴۷ سال کار و تلاش اوست .

استاد بهتونی در تاریخ ۹۲/۱۱/۳۰ چشم از جهان فروبست.

مکان موزه استاد بهتونی در زمان حیات وی در خیابان ثقه الاسلام، جنب مقبره الشعرا بود، اما اکنون به خانه هنر واقع در باغ گلستان روبروی هنرستان وحدت انتقال یافته است. ساعات بازدید این موزه ۹ صبح الی ۱۴:۳۰ است.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.