تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

مسجد جمعه (سبز)

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

متاسفانه تور سه‌بعدی برای این مکان وجود ندارد. درخواست تور برای مسجد جمعه (سبز) ارسال تصویر سه‌بعدی برای مسجد جمعه (سبز)

مسجد امام جمعه مربوط به دوره صفوی است و در تبریز، بازار قدیم، بازار صفی، بازار مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسجد درجانب شرقی بازار مسجد جامع، درنزدیکی مدرسه طالبیه واقع شده و به مسجد سبز نیز شهرت داشته است. نادرمیرزا، نویسنه دوره قاجار، درخصوص این مسجد می نویسد : “این مسجد به مسجد سبز اشتهار دارد؛ ازیرا که ستون های آن مسجد به لون سبز زینت داده اند. این مسجد را بازرگانی دیندار حاجی علی نام به تاریخ یکهزار و دویست وپنجاه وپنج ازهجرت عمارت کرده . آن مرد ازبومیان شهر خوی است.” شبستان مسجد دارای بیست ستون سنگی با سرستون مقرنس و سی گنبد ضربی آجری است . ستون ها درچهار ردیف پنج تایی قرار گرفته اند و رنگ سبز آنها هنوز هویداست . درجانب غربی مسجد مزبور، مسجد زمستانی کوچک تالار مانندی قرار گرفته که درآن به کفشکن مسجد بزرگ بازمی شود .

 


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.