تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
نمای بیرونی کاروانسرای یام

کاروانسرا و رستوران تاریخی یام

آخرین بروزرسانی در دوشنبه، 28 اسفند 1396

بر روی نقشه

پیام یا یام یکی از روستاهای مرند است که در ۱۳ کیلومتری جاده مرند به تبریز واقع شده است به عبارتی کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند در ۵۴ کیلومتری‌ تبریز واقع شده است و قدمت آن به دوره مغول و صفویه می‌ رسد این کاروانسرا یکی از مهمترین تاسیسات بین راهی جاده ابریشم به شمار می رفت که به عنوان بزرگترین کاروانسرای شمال غرب کشور از مهمترین ابنیه تاریخی و گردشگری کشور محسوب می شود.

کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند به علت اهمیت مکانی و مبادلات وسیع کالا در قرون گذشته بر خلاف کاروانسراهای کوهستانی، دارای حیاط مرکزی وسیع و از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است که از سردر رفیع، گنبدخانه حیاط مرکزی به شکل هشتی، اتاقها و ایوان های مشرف به حیاط برای اقامت کاروانیان تشکیل می شود. ساختمان کاروانسرا به شکل مستطیلی به طول ۶۲ و عرض ۴۸ متر است که در چهار گوشه آن چهار برج مدور به قطر هفت متر قرار دارد.

به علت شرایط سخت اقلیمی‌ دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شده بود که در سال‌های اخیر توسط مرمتگران بازسازی و احیا شد. اقدامات انجام گرفته در تامین کلیه امکانات رفاهی، تبدیل کاروانسرای پیام مرند به یک مرکز اقامتی تفریحی به صورت سنتی و مرمت مناسب این اثر شاخص قابل توجه و چشمگیر بوده است. هم اکنون به عنوان یکی از ۹۹۹ کاروانسرای موسوم به شاه عباسی، امکان بازدید برای عموم گردشگران را دارد.

روستای پیام یا یام مرند زمستان های سرد و برفگیری دارد که پیست اسکی آن در زمستان ها مشتاقان ورزش اسکی را بسوی خود می کشد. این منطقه در تابستان ها نیز آب و هوای خنک داشته و از بهترین ییلاقات و تفرجگاه های مردم مرند است. مهم‌ترین ظرفیت‌های گردشگری نمونه گردشگری پیام مرند شامل پیست اسکی مجهز پیام، کاروانسرا و جاده ترانزیت بازرگان است.

منبع: مکان‌بین


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.