تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
خانه کلکته‌چی

خانه کلکته‌چی (نمایشگاه صنایع دستی)

آخرین بروزرسانی در یکشنبه، 5 فروردین 1397

این ساختمان قدمت اش به دوره قاجار بر می گردد. کلکته چی از تجار و بازرگانان بزرگ تبریز بوده و کتابخانه کلکته چی(کنار جمعه مچید) و مسجد کلکته چی از دیگر بناهای احداثی او می باشد.
بن بست کلکته چی در بافت قدیمی تبریز (راسته کوچه) قرار گرفته که وجود خانه ای قدیمی در آن خاطرات روزهای قدیمی و معماری های سنتی را زنده می کند.

عمارتی قدیمی تحت عنوان کلکته چی که این کوچه نیز به نام این خانواده نامگذاری شده است.

ستون ها و دیوارهای نقش و نگار دار ،معماری زیر زمین و پنجره های رنگی نشان از معماری قدیمی و سنتی آن دارد که این روزها در آپارتمان های جدید نمی توان نشانه های آن را دید.

کارشناسان معماری و اساتید دانشگاهی بر این اعتقاد هستند که قدمت این ساختمان به دوران اواخر قاجاریه اول باز می گردد و بیش از ۱۰۰ سال است که در این کوچه و محله قد برافراشته است.

اگر در این کوچه تاریخی قدمی بزنیم متوجه می شویم که تنها عمارت قدیمی این کوی و برزن همین خانه کلکته چی است که این روز ها حال و هوای خوبی ندارد و بنای آن سخت سست شده است و به تلنگر و بهانه ای بند است که از پای بیافتد.

همزمان با نمایشگاه صنایع دستی برج شهر و برج WTC نمایشگاهی از آثار صنایع دستی استان در خانه کلکته چی تبریز که یکی از خانه های با ارزش تاریخی موجود در بافت تاریخی تبریز و متعلق به دوران قاجار می باشد، نیز برای بازدید علاقه مندان و گردشگران دایر است. علاقه مندان می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ شب برای بازدید از نمایشگاه صنایع دستی به خانه کلکته چی واقع در خیابان شهید مطهری (راسته کوچه) مراجعه کنند.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.