تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

برج یانقین (آتش‌نشانی)

آخرین بروزرسانی در جمعه، 11 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

برج آتشنشانی تبریز (برج یانقین) اولین برج آتشنشانی کشور است که هم‌اکنون در محوطه ایستگاه آتشنشانی نبش خیابان خاقانی و خیابان بهادری تبریز قرار دارد. ارتفاع این برج ۲۳ متر است و در دوره قاجار ساخته شده است. پلان آن در داخل برج دایره شکل است. و با یک رشته راه پله حلزونی به قسمت فوقانی متصل میشود. کارکرد اصلی آن دیدبانی بوده که دارای هشت نورگیر در جهات مختلف است که در زمان خود همواره یک نگهبان در بالای آن نگهبانی میداده و به محض مشاهده آتش و شناسایی محل وقوع آن بلافاصله زنگی که ازبالای سقف آویزان بود رابه صدا در می آورد و ماموران آتش نشانی تبریز که در آن موقع جزو مجهزترین  آتش نشانان بودند با قرار دادن بشکه‌هایی روی گاری سریعا خود را به محل رسانده و با پرکردن بشکه‌ها از آب انبار همسایه‌ها و به کمک تجهیزات خود عملیات اطفاع حریق را انجام می دادند.

بدین ترتیب شهر تبریز از دوره قاجاریه دارای دستگاه‌های اطفای حریق و پمپاژ آب با پمپ‌های مسی دستی دوطرفه بود. این وسایل، هم‌اکنون در موزه‌ی آتش‌نشانی تبریز نگهداری می‌شوند.

همچنین در بالای برج همیشه چراغی روشن بود که برج را به فانوس دریایی تبریز بی‌دریا تبدیل میکرد که مسافران با دیدن چراغ آن از رسیدن به شهر و آبادی مطمئن می‌شدند و برای اطلاع از ادامه مسیر به آنجا می‌رفتند. و همچنین افرادی که به کمک آتشنشانی نیاز داشتند با دنبال کردن این چراغ در شب میتوانستند به آنجا بشتابند.

 

قابل ذکر است که این برج یکی از نمونه های نادر در نوع خود است که تاکنون باقی مانده و نکته جالب این جاست که طبق مستندات تاریخی، انگلیسی ها برج های آتش نشانی خود را با الهام از این برج ساخته اند.

سال پیش به دلیل حوادث ناگوار شهادت آتش‌نشان‌های کشورمان در حادثه‌ی ساختمان پلاسکو پرچمی سیاه بر فراز برج آتش‌نشانی عزای جامعه‌ی آتش‌نشانی کشور را نمایش می‌داد.

و در آخر باید خاطر نشان کرد که این برج باشماره ۲۰۱۱ در سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری به ثبت رسیده است.

 


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.