تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

گنبد غفاریه (مراغه)

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

مراغه دارای ۵ مزار تاریخی می باشد که گنبد غفاریه یکی از این مزارهاست. در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به گنبد غفاریه داشته باشیم با ما همراه باشید. گنبد غفاریه در شمال غربی شهر مراغه در مجاورت رودخانه صافی چای قرار دارد، این گنبد در  سال ۷۲۵ هجری قمری بنا شد و ۳ سال طول کشید تا این گنبد ساخته شود.

گنبد غفاریه پلانی مربعی شکل دارد و از آجر ساخته شده و این بنا بروی سکویی سنگی و سردابه دخمه ای عمیقی قرار دارد، تمام خطوط این بنا ریحان است. در چهار گوشه گنبد غفاریه ستون هایی با طرح لوزی ساخته اند و جلوخان بنا به سوی شمال و پهنای طاق زیرین به سمت شرق می باشد، چنانچه از مشخصات گنبد غفاریه مشخص است معماری این بنا از گنبد سرخ الهام گرفته شده است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  روستای کندوان، شهر اسکو، استان آذربایجان شرقی

گنبد غفاریه در مراغه به دوره ایلخانیان مربوط می شود، این گنبد به وسیله ی سلطان ابوسعید بهادر خان ساخته شده است.گاشی کاری ها و کتیبه ها تنها تزیینات بنا می باشد که رنگ کاشی ها فیروزه ای بوده و رنگ حروف کتیبه ها سیاه است. در بالای طاق نمای مرکزی کتیبه ای ۳ خطی و در بالای درگاه کتیبه دو سطری که در اثر گذشت زمان تقریبا نامفهوم است اما به احتمال فراوان نام صاحب بقعه باشد و هم چنین در بالای جلوخان یک طاق نما وجود دارد که در سردر آن کتیبه ای دو خطی دیده می شود.

دلیل نامگذاری این بنا با توجه به متون تاریخی، فرد سالکی به نام  نظام الدین احمد بن حسین الغفاری در زمان فرمانروایی سلطان یعقوب بن حسن بیگ آق قویونلو، هنگام بازگشت از سفر حج باغ و عمارتی در مجاورت این مکان احداث کرد و تمام این املاک را وقف نمود، به همین علت باغ و عمارت و همچنین این گنبد به غفاریه شهرت دارد.

منبع: تورکام


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.