تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

کلیسای کاتولیک‌ها (عذرای توانا)

آخرین بروزرسانی در سه شنبه، 15 اسفند 1396

بر روی نقشه

کلیسای کاتولیک‌ها (عذرای توانا) متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران است. این بنا در سال ۱۲۹۱ خورشیدی احداث شده و نمای آن آجری می‌باشد. طول کلیسای کاتولیک‌ها ۳۰ متر و عرض آن ۱۵ متر است و برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی قرار گرفته‌است. این کلیسا برای اجرای مراسم و جشن‌های کاتولیک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. کلیسای کاتولیک‌ها در محلهٔ میارمیار شهر تبریز واقع شده‌ است.
ساختمان این کلیسا در سال ۱۹۱۲ میلادی /۱۲۹۱ هجری شمسی به اتمام رسیده و بزرگترین کلیسای ایران بشمار می‌رود. نمای این کلیسا آجری است. طول کلیسا ۳۰ متر و عرض آن ۱۵ متر و به ارتفاع ۱۲ متر است. در ورودی به دهلیز کوچکی باز می‌شود که در صحن کلیسا در مقابل آن قرار گرفته است و در طرفین آن راه پله‌های تنگ و باریکی وجود دارد که به بالکن کوچکی که محل استقرار گروه کر کلیساست، منتهی می‌شود. برج ناقوس کلیسا در بالای این بالکن واقع شده است. تالار اجتماعات کلیسا مستطیلی شکل است و دارای چهارده ستون سفید رنگ مستقر در دو ردیف که همه ستونها دارای سرستون‌ها زیبایی است.
مراسم بزرگ ملی و مذهبی کاتولیک ها اعم از اعیاد و جشنها و مجالس دینی در کلیساها برگزار می‌شود. در بالای در ورودی کلیسا گچبری زیبای حضرت مریم را در وسط ده فرشته مقدس نشان می‌دهد. طرح این اثر هنری در سال ۱۹۲۳ میلادی – ۱۳۰۲ ه.ش به وسیله فرانس کوردون فرانسوی تهیه گردیده است. محراب کلیسا با کف آن همسطح است، در دیوارهای محراب تزئینات چوبی نصب شده است.کلیسای کاتولیک‌ها در محلهٔ میارمیار شهر تبریز واقع شده‌است.

منبع: سیری در ایران


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.