تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

غار دیبی‌یوخ

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

متاسفانه تور سه‌بعدی برای این مکان وجود ندارد. درخواست تور برای غار دیبی‌یوخ ارسال تصویر سه‌بعدی برای غار دیبی‌یوخ

غار دبی یوخ یا «بی انتها» در دو کیلومتری روستای گل آخور، در جوار چشمه و آبشارهای «آغ سو» با طبیعت بکر و دست نخورده و در حدفاصل بین روستاهای دوگیجان در کوه‌های گل آخور قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آوای ورزقان، غار دبی یوخ یا «بی انتها» در دو کیلومتری روستای گل آخور، در جوار چشمه و آبشارهای «آغ سو» با طبیعت بکر و دست نخورده و در حدفاصل بین روستاهای دوگیجان در کوه‌های گل آخور قرار دارد.

برای رسیدن به این غار ابتدا باید به شهرستان ورزقان سفر کرد که در فاصله ۷۵ کیلومتر از مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد، سپس ورزقان را به مقصد بخش خاروانای شهرستان و روستای گل آخور در ۷۰ کیلومتری شهر ورزقان ترک کرد و بعد از حدود یک ربع کوهنوردی از چشمه «آغ سو» و یک ساعت از روستای گل اخور به دهنه غار که در بالای یک تپه سنگی قرار دارد رسید، این غار دارای دو دهنه کنار هم است که فقط از یک دهنه می‌توان به داخل غار وارد شد. داخل غار از اتاقک‌هایی تو در تو تشکیل یافته و با زیبای منحصر بفرد خود یکی از عجایب خلقت در استان آذربایجان شرقی و از غارهای آهکی کشور است.

به رغم تلاش‌های بسیار زیاد غارنوردان وجود عواملی چون چشمه‌های روان و رودخانه کوچک داخل غار همراه با صعب العبور بودن غار در برخی نقاط باعث شده‌ تا کنون کسی موفق نشود به انتهای این غار برسد و به همین خاطر اسم این غار را به زبان محلی «دبی یوخ» یا «تکی یوخ» «بی انتها» نام نهاده‌اند.

بر اساس گفته‌های اهالی روستا انتهای این غار به کوه‌های شهر زنوز ختم می‌شود.

غار زیبایی که می‌تواند به یکی از جاذبه های مطرح گردشگری در استان و کشور تبدیل گردد در سایه بی مهری و بی توجهی مسئولین میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در دل کوه‌های گل آخور ناشناخته باقی مانده است.

منبع: دانا


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.