تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
قیرخ کوهول

قیرخ کوهول | چهل غار (مراغه)

آخرین بروزرسانی در شنبه، 18 فروردین 1397

بر روی نقشه

یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان مراغه غارهای بسیار زیبای کهجوق می‌باشد که این غارها در ۵ کیلومتری جنوب شرقی روستای مغانجق و در ۳ کیلو متری روستای کهجوق می‌باشد.
غارها در دامنه کوهی بنا شده‌اند که کلا به دوقسمت غارهای شمالی و جنوبی تقسیم شده است غارهای جنوبی کاملا در دسترس می‌باشد ومی‌توان از انها براحتی باز دید بعمل آورد ولی غارهای شمالی که متشکل از ۳غار می‌باشد یکی در دسترس و دو تای دیگر حدود ۳۰ متر در ارتفاع پرتگاهی واقع شده‌اند که بدون تجهیزات کوه‌نوردی بازدید از آنان مقدور نمی‌باشد .
در کتب قدیم اواخر قاجاریه از منطقه‌ای در روستای کهجوق با عنوان گهیرک کهل (‌قصر زیر زمینی‌‌) ‌یاد می‌شود که با گذشت زمان و تغییر تلفظ در ترکی امروزه اهالی آن را قیرخ کوهول می‌نامند و اشتباها بعضی‌ها انرا چهل غار معنی می‌کنند یکی از زیباترین و ناشناخته‌ترین غارهای دست ساز می‌باشد.
این غارها که تماما حاصل فعالیت انسان است دارای سه ورودی مستقل با طاق‌های قوسی هستند که هر کدام به اتاق‌های جداگانه راه دارند و هر یک از اتاق‌ها نیز با ورودی‌های تودرتو بهم مرتبط هست.
حاشیه‌های دره سر سبز رودخانه مغانجیق همواره محل شکل‌گیری و استقرار تمدن‌های مختلف از دوره‌های پیش از تاریخ تا عصر حاضر می‌باشد.
لازم به ذکر است روستای کهجوق یکی از روستاهای استان اذربایجان‌شرقی است که در دهستان سراجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده است.

منبع: مکان‌بین


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.