تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

رستوران عمارت (شاه‌گؤلی)

آخرین بروزرسانی در سه شنبه، 15 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

عمارت کلاه‌فرهنگی هشت‌ضلعی موجود در مرکز دریاچهٔ شاه‌گلی که به کاخ شاه‌گلی شهرت دارد، امروزه به‌صورت یک تالار پذیرایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان یک‌طبقهٔ خشتی و فرسوده بود.شهرداری تبریز در سال ۱۳۴۶ خورشیدی ساختمان پیشین را تخریب و عمارت دوطبقهٔ جدید و مقاومی در محل آن احداث کرد. کاخ شاه‌گلی در دوران حکومت سلطان یعقوب آق‌قویونلو احداث شده و در دوران سلطنتصفویان گسترش یافته‌است. قهرمان میرزا (هشتمین پسرعباس میرزا) نیز این عمارت را تکمیل‌تر نموده و آن را به‌صورت یک گردشگاه سلطنتی برای درباریان قاجاردرآورده‌است.

 

این عمارت که در وسط استخر ائل گولی قرار دارد.در طبقه اول ، رستوران در طبقه دوم کافی شاپ ودر پشت عمارت بوفه می باشد. رستوران ائل گلی در یک فضای دلنشین و آرام و با ارائه بهترین خدمات و سرویسدهی و کیفیت غذای عالی لذت خوردن غذا در این مکان تاریخی را دوچندان می کند. کافی شاپ ائل گلی در طبقه بالای عمارت ائل گلی قرار دارد و دارای چهار تراس رو به پارک واستخر بزرگ ائل گلی دارد.

از اعتمادالسلطنه نقل است که :

« عمارت دریاچه عبارت از کلاه فرنگی دو طبقه بسیار آبادی است و بزرگی این دریاچه به درجه ای است که به قدر دو آسیا سنگ آب در آن وارد می شود ولی مدت شش ماه از آب پر می گردد.»

در مورد تاریخ بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. عمارت فوق در سال ۱۳۴۶ به علت کثرت رطوبت و فرسودگی تخریب شده و به جای آن در سال ۱۳۴۹ بنای عمارت زیبای دو طبقه ای با همان طرح قبلی ساخته شد.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.