تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
خیابان ششگلان

خیابان ششگلان تبریز

آخرین بروزرسانی در دوشنبه، 21 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

شِشْگِلانْ (به ترکی: شئشگیلان) یکی از محله‌های تاریخی و اعیان‌نشین شهر تبریز است. این محله از سمت شمال به محلهٔ سرخاب، از سمت جنوب به محلهٔ خیابان و رودخانهٔ مهران‌رود، از سمت شرق به محله‌های پل‌سنگی و سیلاب و از سمت غرب به محله‌های سرخاب و حرم‌خانه محصور شده و حدود آن از پل قاری تا خیابان عباسی می‌باشد. محلهٔ ششگلان صاحب ۶ باب مسجد است که «مسجد امیر وزرا» از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌رود. نام این محله در روضات‌الجنان و برخی از منابع قدیمی به‌صورت «شش‌گیلان» ذکر شده‌است. امروزه ششگلان خانه‌های تاریخی بسیاری را در خود جای داده و پیش‌تر نیز مراکزی نظیر تکیهٔ درویش لاغری، دارالمعلمین و دولتخانهٔ کهنه در این محله قرار گرفته بودند.

محلهٔ ششگلان در دورهٔ ایلخانان که شهر تبریز پایتخت کشور بود، مرکز نشست فرماندار آذربایجان محسوب می‌شد. خانه امیرنظام (موزه قاجار) که در زمان ولی‌عهدی عباس میرزا بنا شده نیز در این محله قرار دارد.

نادر میرزا دربارهٔ ششگلان می‌نویسد:

کویی است کوچک؛ بیش‌تر مردم آن‌جا اعیان و بزرگان باشند و از برزن‌های باغ‌میشه‌ است. ششگلان را به دفتر «درب ری» نویسند.

اعتمادالسلطنه نیز در این باره می‌نویسد:

از عمارات غیرسلطانی در تبریز یکی عمارت عزیزخان سردار کل است که در محلهٔ ششگلان واقع و در زیبایی از روی حقیقت اولین عمارت این شهر است.

این تصاویر در برخی از منابع به اشتباه به «مرسین» ترکیه نسبت داده شده‌اند که از روی متن فرانسوی تصویر کاملا مشخص است که چشم‌انداز فوق مربوط به مغازه‌های سنگی خیابان ششگلان تبریز است.
منبع: ویکی‌پدیا

اوزرا

هیلان(داغین آغینتی سی.رانش زمین).هر کلمه ایی لان(لانه.آلان.سرزمین)داشته باشد.تورکی است.مثل آلان.دالان.ساوآلان.باج آلان.سبلان.میلان.گی لان.زنگی لان.زنبلان(خلخال).دنبلان.سیلان.بیلان.جیلان(جی ران.مارال)یالان.پالان.بالان(تله).ایلان.قافلان.اسلان(اصلان).سیرت لان(کفتار.شغال).مارآلان.ششگلان.هرگلان.گلان.بغلان(افغانستان).کهلان.لیلان .اوغلان…شلوار گشاد یک کلمه ی تورکی است.

چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
    تیم تبریزتریپ

    از شفاف‌سازی شما ممنونیم.

    دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
حسن

مسجد امین وزرا ک نوبنیاد مهم و قدیمی مسجد میرمحموداقا هست ک جز میراث اصلاح کنین

جمعه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۱
فرخ

من و تمام نسل های گذشته ام در خیابان ششگلان متولد شده ایم. در زمان های قدیم که شهر تبریز خیلی کوچکتر از الآن بود، ششگلان درمرکز شهر قرار داشت و اکثر بازاریها خانه شان در این منطقه بود و برای رفت و آمد به محل کار و خانه شان، هر روز از روی پل قاری رد می شدند.

چهارشنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۱


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.