تبریزتریپ

Nazar-Amulet
خیابان ششگلان

خیابان ششگلان تبریز

آخرین بروزرسانی در دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

شِشْگِلانْ (به ترکی: شئشگیلان) یکی از محله‌های تاریخی و اعیان‌نشین شهر تبریز است. این محله از سمت شمال به محلهٔ سرخاب، از سمت جنوب به محلهٔ خیابان و رودخانهٔ مهران‌رود، از سمت شرق به محله‌های پل‌سنگی و سیلاب و از سمت غرب به محله‌های سرخاب و حرم‌خانه محصور شده و حدود آن از پل قاری تا خیابان عباسی می‌باشد. محلهٔ ششگلان صاحب ۶ باب مسجد است که «مسجد امیر وزرا» از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌رود. نام این محله در روضات‌الجنان و برخی از منابع قدیمی به‌صورت «شش‌گیلان» ذکر شده‌است. امروزه ششگلان خانه‌های تاریخی بسیاری را در خود جای داده و پیش‌تر نیز مراکزی نظیر تکیهٔ درویش لاغری، دارالمعلمین و دولتخانهٔ کهنه در این محله قرار گرفته بودند.

محلهٔ ششگلان در دورهٔ ایلخانان که شهر تبریز پایتخت کشور بود، مرکز نشست فرماندار آذربایجان محسوب می‌شد. خانه امیرنظام (موزه قاجار) که در زمان ولی‌عهدی عباس میرزا بنا شده نیز در این محله قرار دارد.

نادر میرزا دربارهٔ ششگلان می‌نویسد:

کویی است کوچک؛ بیش‌تر مردم آن‌جا اعیان و بزرگان باشند و از برزن‌های باغ‌میشه‌ است. ششگلان را به دفتر «درب ری» نویسند.

اعتمادالسلطنه نیز در این باره می‌نویسد:

از عمارات غیرسلطانی در تبریز یکی عمارت عزیزخان سردار کل است که در محلهٔ ششگلان واقع و در زیبایی از روی حقیقت اولین عمارت این شهر است.

این تصاویر در برخی از منابع به اشتباه به «مرسین» ترکیه نسبت داده شده‌اند که از روی متن فرانسوی تصویر کاملا مشخص است که چشم‌انداز فوق مربوط به مغازه‌های سنگی خیابان ششگلان تبریز است.
منبع: ویکی‌پدیا

۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.