تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

خانه باقرخان (سالار ملی)

آخرین بروزرسانی در چهارشنبه، 29 فروردین 1397

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

به گزارش تبریزتریپ، به نقل از خبرگزاری مهر، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز از تخریب خانه باقرخان در خیابان امام خبر داد و افزود: این خانه برخلاف مصوبات شورای سوم که قرار بود تملک شود، اکنون در حال نابودی است.

حبیب شیری آذر در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خانه مقاومت باقرخان سالار ملی در اواخر فعالیت شورای اسلامی دور سوم کلانشهر تبریز با تصویب نزدیک ۱۰ میلیارد ریال قرار است تملک شود، اظهار داشت: شهرداری علاوه بر اینکه به وظایف خود عمل نکرده است، پروانه ساخت و ساز در خانه مقاومت را هم صادر کرده است.

وی افزود: خانه مقاومت سالار ملی یکی از خانه های تاریخی و فرهنگی ارزشمند و یادگار دوران مشروطه است که به علت بی تدبیری برخی از افراد در حال نابودی است.

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز یادآور شد: آزادی ایران در زمان مشروطه از دست روسیه مدیون خانه مقاومت باقرخان است و در حقیقت این خانه در تاریخ، هویت و آزادی تبریز از دست دشمن نقش زیادی داشت.

شیری آذر ادامه داد: بر اساس تصمیماتی که در این خانه توسط ستارخان و باقرخان انجام گرفت، باعث آزادی تبریز از دست روسیه ای ها شد و در حال حاضر شاهد پاک شدن این اثر با ارزش تاریخی و فرهنگی از چهره شهر هستیم.

وی اظهار داشت: بنده برای جلوگیری و پیشگیری از تخریب خانه مقاومت باقرخان چندین بار هشدار داده ام، اما متاسفانه اکنون این خانه توسط برخی از افراد که پشتیبان آنها مشخص و معلوم نیست، در حال نابودی است.

گفتنی است خانه باقرخان یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز است که نقشی کلیدی و مهم در وقایع و تصمیم گیری های انقلاب مشروطه داشته و شورای سوم شهر تبریز نیز با توجه به همین ویژگی ها مصوبه ای را برای تملک و بازسازی آن با همکاری میراث فرهنگی آذربایجان شرقی تصویب کرد اما اکنون با وجود گذشت بیش از دو سال از این مصوبه، نه تنها مرمت و بازسازی خانه باقرخان عملیاتی نشده بلکه وضعیت تخریب این اثر ارزشمند تاریخی تبریز روز به روز جنبه های تازه ای به خود می گیرد.

اتابک

آدرس دقیق خانه باقرخان رو برام بفرست🙏🙏🙏🤘🤘🤘🤘

دوشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۸
امیرحسین شمشیری

به خدا قسم تبریز از استانبول هم قشنگ تر است اما شما آدم بودید نه مثل یک گوسفند نگاه می کردید تبریز با بنر ۲۰۱۸ نمی شود باید تلاش کرد

شنبه، ۸ شهریور ۱۳۹۹
حمید ملزوماتی خیابانی

منزل ما دقیقا همجوار این ملک است
متاسفانه شهرداری و میراث فرهنگی شهر تبریز در این خصوص هم به مردم و هم به تاریخ ظلم کرده اند
من خودم ۳۵ سال پیش در محوطه های سالم این منازل گشته ام بسیار آباد و تمیز بود و سکنه هم بصورت رهنی چند خانواده در آنجا زندگی میکردند بعد از فروش این ملک به اشخاص ثالث مالک جدید و خائن آن اقدام به آتش زدن داخل منازل و اتاقها کرد تا آثار هنری و درب های چوب گردو طرح دار و نقاشی های روی دیوار از بین برود حتی در حیاط پشتی عالمه خانم یک عمارت بود ایوان و ستونهای شبیه ساختمانهای یزد و کاشان پا پنجره ای شیشه های رنگی و زیبا که دانشجویان میراث فرهنگی گاه و بیگاه برای بازدید می آمدند خریدار ظالم و خائن برای راحتی خودش و کم کردن تردد دانشجویان و تاریخ دوستان آنجا را هم آتش زد و آثار هنری زیبایی از بین رفت در محوطه جلوی سرای عالمه خانم تپه های باغ انکور (قانا) و جود داشت و آب جاری از بین کانالهای سفالی از بین اتاق های زیر زمین و حوض های بزرگ سرپوشیده رد میشد و …
در سرای پشتی پنجره های چونی

سه شنبه، ۲۴ مرداد ۱۴۰۲


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.