تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

دهکده توریستی سیمرغ (امند)

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

سد اَمَّند، یک سد خاکی در شمال غربی شهر تبریز و در نزدیکی روستای امند از توابع صوفیان است. عملیات احداث این سد در سال ۱۳۶۸ آغاز شده و در سال ۱۳۷۲ به بهره‌برداری رسید. آب قابل تنظیم سالانه سد آمند، ۴ میلیون متر مکعب است.

از اهداف ساخت این سد انحراف، انتقال و ذخیره‌سازی آب رودخانه «شیخ چایی» به منظور جلوگیری از پرت و هدر رفت آب، افزایش تولید محصولات کشاورزی و تقویت زیر ساخت‌ها عنوان شده‌است. حجم آبگیری سد دو میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب است که از این میزان، یک میلیون متر مکعب به روستای امند و بقیه به جهاد کشاورزی اختصاص دارد.

این سد، یکی از حدود ۱۰۰ سدی است که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده‌اند.

 

 

تفرجگاه گردشگری

طرح دهکده سلامت و تفرجگاه گردشگری منطقه سد امند که در کیلومتر ۱۵ جاده تبریز-صوفیان واقع شده، به عنوان منطقه نمونه گردشگری در زمینی به وسعت بیش از ۸۰ هکتار با نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساحل دریاچه این سد در حال اجرا است.

در دریاچه سد که زیستگاه درناهای روسی است، ماهی کپور پرورش و نگهداری می‌شود و برای زیبایی مسیر دسترسی به آن بیش از ۶ هزار اصله نهال درخت اقاقیا توسط سرمایه‌گذار طرح کاشته شده‌است.

 

امکانات

در این تفرجگاه گردشگری و تفریحی امکاناتی نظیر کمپ‌های اقامتی کوتاه مدت خانوادگی و آلاچیق‌های جنگلی و امکانات ورزش‌های آبی، شامل اسکی روی آب، جت اسکی و قایقرانی موجود است. همچنین در فازهای بعدی قرار است امکانات دیگری نظیر هتل ۵ ستاره، سالن نمایش‌های بین‌المللی، سوئیت آپارتمان، باشگاه اسب سواری، زمین‌های گلف و زمین چمن تمرین فوتبال برای استفاده باشگاه‌های فوتبال در سطح بین‌المللی، کافی شاپ‌های سنتی و مدرن و باغ وحش احداث شوند.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.