تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
Travels Cover
وبلاگ تبریزتریپ

بازخوانی میدان صاحب‌الامر براساس متون تاریخی

چهارشنبه، 9 خرداد 1397

بازخوانی میدان صاحب آباد از روی تصاویرشاردن و مطراقچی براساس متون تاریخی
(ازشکل گیری تا دوره صفویه) | پیروز حناچی / احد نژاد ابراهیمی سردرود
محدوده میدان صاحب آباد تبریز

چکیده:
مجموعه صاحب آباد تبریز که بقایای باقیمانده آن امروز به نام مجموعه صاحب الامر معروف گشته است از مجموعه های تاریخی و ارزشمند ایران می باشد طبق بررسی های انجام شده این مجموعه مدت چهار قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهانی چون جهانشاه، اوزون حسن، شاه اسماعیل و شاه طهماسب بوده است، اما امروزه تنها نام و یاد این مجموعه نفیس باقیمانده و تغییرات به وجود آمده در طول تاریخ باعث کاستن از شکوه و عظمت آن شده است. شروع ساخت این مجموعه به دوره آباقاخان (ایلخان مغول) در زمان صدارت شیخ محمد جوینی، وزیر کبیر وی، برمی گردد. با ساخته شدن این مجموعه روند گسترش شهر تبریز به سمت شمال رودخانه مهران رود کشیده می شود. بعدها در دوره جهانشاه دارالحکومه از محله ششگلان به این مجموعه انتقال داده می شود و از ان تاریخ تا زمان شاه طهماسب که پایتخت از تبریز به قزوین انتقال داده شد.

ادامه مطلب

سیرک بین‌المللی Tubarões در تبریز

شنبه، 15 اردیبهشت 1397

از جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در محوطه جنگلی لاله پارک (قارتال باغی)

سیرک بین‌المللی Tubarões (کوسه‌ها) با نام دیگر «نمایش آبزیان» از کشورهای آمریکای جنوبی بزودی در تبریز اجرا خواهند داشت. در صورتی که به دنبال تجربه‌های کلاسیک هستید این رویداد رو از دست ندید.

پنجمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز تبریزیم

شنبه، 8 اردیبهشت 1397

این جشنواره با حضور هنرمندانی از ایران و ۱۰ کشورعراق، تاجیکستان، ایتالیا، قزاقستان، آلمان، اتریش، آذربایجان، ترکیه، مقدونیه، گرجستان ۵ تا ۱۰ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

۳۲ نمایش در طول برگزاری این جشنواره اجرا خواهد شد:۱۲ نمایش از کشورهای یاد شده ، ۱۴ نمایش از تبریز و بقیه به صورت مهمان در این جشنواره ها شرکت کرده اند.
موضوعات جشنواره مسائل شهر و شهروندی است و طرح ها و آثاری که به رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ با نگاه بدیع و خلاقانه بپردازند، از اولویت ویژه برخوردار خواهند بود.
پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز در چهار بخش مسابقه ، کار اولیها ، خادمین شهر و مهمانان ملی و بین المللی برگزار میشود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

جشن بزرگ مردمی تبریز ۲۰۱۸

پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 تبریز2018

جمعه، ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷

ساعت ۱۷
شهرک خاوران، مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز

بازگشت لاله‌ها به شاه‌گؤلی تبریز

پنجشنبه، 23 فروردین 1397 لاله‌های شاه‌گؤلی

منبع: شهریار‌نیوز

تصاویری ناب از گذشته‌ی باغ‌شهر تبریز

دوشنبه، 20 فروردین 1397

تبریز در ۱۳۳۱

تبریز – سال ۱۳۳۱
عکسی بسیار ناب از شهر تبریز در اوائل دهه ۳۰ – سه راه فردوسی، تقاطع خیابان اپهلوی (امام خمینی فعلی) و فردوسی. مقابل ارگ علیشاه.

سه‌راه فردوسی، اواسط دهه ۴۰

تبریز، سه راه فردوسی – اواسط دهه ۴۰
این عکس بارها به اشتباه به اسم تهران بر روی اینترنت منتشر شده. ولی در حقیقت عکسی ست از خیابان پهلوی تبریز (امام خمینی فعلی)، تقاطع خیابان فردوسی که به سه راه فردوسی معروف است.
مغازه های جنرال استیل، نیکدل و پرس گاز نیز سر نبش به خوبی دیده میشوند.

میدان گلستان

فلکه باغ گلستان، خیابان پهلوی – حوالی سال ۱۳۴۶
(خیابان امام فعلی)
عکسی از فلکه باغ گلستان که در ضلع جنوب شرقی باغ گلستان قرار داشت. باغ گلستان در گذشته میان چهار میدان قرار داشت: میدان نادر شاه ( میدان نادر فعلی)، میدان ترمینال قدیم، فلکه باغ گلستان (که الان تبدیل به چهارراه شده)، و میدان قونقا که در گذشته ها مبدا حرکت تراموا بوده.