تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

دهکده توریستی سد علویان

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

سد علویان مراغه سدی در استان آذربایجان شرقی و در ۳ کیلومتری شمال شهر مراغه و در نزدیکی روستای علویان و در کوهپایه‌های سهند قرار گرفته است. این سد بر روی رودخانه صوفی ‌چای احداث شده ‌است و آب آشامیدنی شهرستان‌های مراغه، میاندوآب، بناب، عجب‌شیر و ملکان را تأمین می ‌کند. ضمناً این سد علاوه بر تأمین آب شرب مراغه و زمین های کشاورزی، آب مورد نیاز کارخانجات کاوه سودا و کاغذسازی را هم تأمین می‌ کند.

سد علویان از نوع سدهای خاکی است و هسته آن رسی می ‌باشد. عملیات احداث این سد از سال ۱۳۶۹ آغاز شده و در سال ۱۳۷۴ به بهره ‌برداری رسیده ‌است. طول تاج سد علویان ۹۳۵ متر، عرض آن ۱۰ متر است و ظرفیت گنجایش آن ۶۰ میلیون مترمکعب می‌ باشد.

دریاچه سد علویان به دلیل دارا بودن محوطه ای بسیار بی نظیر و زیبا هموراه مورد توجه شهروندان مراغه ای میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی می باشد. مسیر سد از شهر مراغه تا دریاچه از میان باغ های زیبای طبیعت شمال غرب شهر می گذرد. همچنین پادگان ایلخی مراغه که دومین مرکز پرورش اسب اصیل در کشور است با دارا بودن پیست اسب سواری در حاشیه جاده دسترسی این سد مورد توجه عموم گردشگران و ورزشکاران می باشد.

هم اینک سد علویان و دهکده توریستی سواحل دریاچه آن به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان شرقی مطرح و زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری در این منطقه در حال اجراء می باشد.

یکی از نقاط دیدنی مراغه و این منطقه، روستای قشلاق مراغه است که از زیباترین نقاط خوش آب و هوای مراغه است. این روستا قدمت زیادی دارد. که در شمال شهر مراغه و کنار دریاچه سد علویان واقع شده است . قشلاق مراغه از دور مانند ماسوله به نظر می رسد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند سالانه توریست های زیادی از این منطقه دیدن می کنند این روستا با بافت خانه هایی گلی و پوشش روستایی چشم اندازی خوب برای دریاچه سد مراغه دارد.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.