تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

خانه رستگار (فرهنگستان ادب فارسی)

آخرین بروزرسانی در یکشنبه، 5 فروردین 1397

بر روی نقشه

خانه رستگار مربوط به دوره اواخر قاجاریه است و در تبریز، خیابان ارتش جنوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این خانه متعلق به اوایل حکومت اواخر قاجاریه و از سه طبقه تشکیل شده است. دارای دو ورودی از قسمت غرب- سمت خیابان ارتش- و فسمت شمالی- کوچه حاج رضا- است. طبقه زیرین این خانه، که دارای دیوارهای آجری و تفلیسی است، با طاق‌های گهواره‌ای متقاطع پوشیده شده است. در ضلع شرقی طبقه همکف، اتاق‌های متعددی وجود دارد که مشرف به خیابان می‌باشند و به واسطه یک راهرو به هم دسترسی دارند. ورود به طبقه اول از طریق راه پله که در فضای ورودی قرار گرفته صورت می‌گیرد. در طبقه اول نیز یک راهرو، دسترسی به اتاق‌ها را ممکن می‌سازد. جبه شمالی بنا در طبقه زیر زمین، پوشش طاقی دارد؛ در طبقه همکف آن، ورودی کوچه از طریق یک راهرو به حیاط می رسو و اتاق‌هایی در دو سوی آن واقع شده است. در طبقه اول، که دسترسی به آن از راه پله جبهه غربی است، دو اتاق بزرگ ایجاد شده است. پیش تر، در داخل محوطه اندرونی این خانه، ینای مسکونی دیگری نیز وجود داشته که به صورت، و از طریق دالانی که از کوچه راه دارد، به آن دسترسی بود. اما اکنون این بنا از بین رفته و با حیاط خانه رستگار ترکیب شده است. نمای ساختمان، از بیرون و حیاط دارای ازاره و پایه‌های سنگی- از سنگ محلی اسپرخان- و دارای بدنه آجری با قاب‌بندی‌های متنوع می‌باشد. این بنا اکنون در حال مرمت است و به مرکز فرهنگ تبدیل خواهد شد.

منبع:ویکی‌پدیا


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.