تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
سقاخانه اهراب

سقاخانه اهراب

آخرین بروزرسانی در یکشنبه، 5 فروردین 1397

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

متاسفانه تور سه‌بعدی برای این مکان وجود ندارد. درخواست تور برای سقاخانه اهراب ارسال تصویر سه‌بعدی برای سقاخانه اهراب

سقاخانه اهراب مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام  است و در تبریز، جاده اهراب، سقاخانه اهراب واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۵۰۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب در باورهای دینی مردم کشورمان اهمیت بسیاری دارد و با توجه به این موضوع سقاخانه نیز نمادی از باورهای مردم نسبت به جایگاه آب و اهمیت سیراب نمودن رهگذران می باشد، جایگاه خاصی در باور مسلمانان دارد. این سقاخانه در حال حاضر فقط در ایام محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا باز می شود و در همین روزها هم مردم بسیاری از محلات دور و نزدیک برای روشن کردن شمع به این مکان می آیند. سقاخانه اهراب حدود ۷ متر طول و ۵ متر عرض دارد و با مساحتی حدود ۴۲ متر مربع تنها بازمانده آیین سقاخانه ای در تبریز است. این بنا که ورودی آن در ضلع شمالی قرار دارد، در جهت شمال به جنوب ساخته شده و از طریق یک هشتی که با مصالح چوبی مسقف است به داخل بنا متصل می شود. سقاخانه اهراب، تنها سقاخانه موجود تبریز است.

منبع: خبرگذاری شبستان


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.