تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

ارتفاعات سلطان داغی

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

ارتفاعات سلطان داغی که در شمال غربی کوهستان سهند، نزدیک شهر اسکو قرار دارد با ارتفاعی حدود ۳۴۱۰ متر، سومین قله سهند محسوب می شود. قله سلطان داغی در جنوب روستای سفیده خوان ( اسپراخوان )، زین جناب، عنصرود ( آستاری ) و در جانب شرق روستای کندوان قرار گرفته است. رودخانه های زین جناب چای، اسکو چای و کندوان چای از این قله سرچشمه گرفته و سوی دشت های حاصل خیز مجاور جاری می گردد.

شهرستان اسکو

شهرستان اسکو یکی از نزدیکترین شهرستان های استان آذربایجان شرقی به مرکز استان (شهرستان تبریز) می باشد که حدود سی کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد این شهرستان از شمال به شهرستان های بستان آباد و از مغرب به دریاچه ارومیه محدود است.
اسکو منطقه ای ییلاقی با تپه ماهورهایی از بقایای آتشفشان های سهند در دوران های پیشین است کنارهای دریاچه ارومیه در غرب مسطح و جلگه ای و هرقدر از غرب به شرق پیش رویم ارتفاع زمین بیشتر شده تا به قله های سهند که پیوسته پوشیده از برف می باشد می رسیم. بنابراین اسکو به مناسبت واقع شدن در مسیر کوهپایه های سهند و برودت آن از یکطرف و بخارات و رطوبت دریاچه ارومیه از سوی دیگر دارای یکنوع آب و هوای ملایم و مرطوب می باشد.

مسیر دسترسی به ارتفاعات سلطان داغی

این قله را می توان از دو مسیر صعود نمود مسیر شمالی به مبدا صعود روستای عنصرود و مسیر غربی به مبدا صعود روستای کندوان.
از تبریز با طی مسافتی در حدود ۳۵ کیلومتر خود را به اسکو می رسانیم برای این منظور می توان از مینی بوس های مسیر که از ترمینال قدیم و یا مستقر در خیابان راه آهن تبریز که به مقصد اسکو و بالعکس در تردد می باشند استفاده نمود و از آنجا پس از طی ۲۰ کیلومتر دیگر و پس از گذر از روستای فسقندیس، اسفنجان، کهنمود در نهایت به کندوان رسید.
بعد از رسیدن به روستای کندوان مسیر ما از کوچه باغ های کندوان در خلاف جهت رودخانه کندوان چای و در یک جاده خاکی کم تردد ادامه می یابد و به علت پهن و عریض بودن آن کمتر کسی است که آن را اشتباه بگیرد. یادآوری این نکته نیز خالی از اهمیت نخواهد بود و آن اینکه در تمام طول راهپیمائی رودخانه در سمت راست ما خواهد بود با یک برنامه حساب شده و با صرف ۴ ساعت راهپیمائی به محلی بنام ارشد چمن خواهیم رسید که رودخانه کندوان از آنجا سرچشمه می گیرد. دشت فوق از دشت های زیبای منطقه سهند آباد می باشد و در صورتیکه برنامه ما یک و نیم روزه باشد بهترین مکان برای برقراری کمپ خواهد بود. از ارشد چمنی مسیر ما در جهت شمال و در روی یکی از یالهای منتهی به قله ادامه می یابد تا اینکه بعد از ۲ ساعت به قله سلطان خاتمه پذیرد .
در روی قله قبرهایی از زمان مغول برجای مانده است و شاید علت نامگذاری قله را برساند. در ضلع شمالی زیر کاسه قله برفچال هایی ماندگار از فصل زمستان تا اواخر تیر ماه وجود دارد که در صورت لزوم مورد استفاده و آموزش یخ نوردی قرار خواهد گرفت. برای بازگشت از قله می توان از همان مسیر صعود و یا با ادامه مسیر در جهت شمال غرب و در روی خط الراس اصلی منطقه ابتدا قله گئچی  قالاسی و سپس نوورداغی را نیز صعود نمود و سپس پائین آمد. مدت زمان اجرای برنامه یک روز بصورت فشرده و در صورت تمایل ۵/۱ روز از تبریز خواهد بود.


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.