تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

منطقه توریستی زنوز

آخرین بروزرسانی در پنجشنبه، 17 اسفند 1396

بر روی نقشه

تور سه‌بعدی

زنوز یکی از شهرهای کوچک استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده ‌است. شهر زنوز در ۲۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۰۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده ‌است. باید گفت که شهر کوچک و باصفای زنوز کوهستانی ترین نقطه شهری از شهرستان مرند است که ارتفاعش از سطح دریا ۱۷۰۰ متر می باشد.

اقتصاد زنوز برپایه کشاورزی، دامداری و زنبورداری استوار است. زنوز طبیعت زیبا؛ چشمه های گوارا؛ اراضی حاصلخیز و باغات میوه فراوانی دارد. آب وهوای معتدل و لطیف آن پرورش دهنده بهترین، مرغوبترین و خوش خوراک ترین سیب در ایران است که از شهرت جهانی برخوردار است.

 

رودخانه زنوز چای از ارتفاعات سلطان زنجیر (سلطان سنجر) سرچشمه گرفته در جهت شرقی – غربی جریان دارد. آب این رودخانه تمام باغ ها و مزارع زنوز و روستاهای تابعه آن را مشروب می سازد.

کوه ستبر و مرتفع سلطان زنجیر (سلطان سنجر) در زنوز واقع شده و ارتفاع قله آن بیش از ۳۰۰۰ متر تخمین زده می شود که از رشته کوه های قره داغ؛ از شعبات فرعی سلسله جبال البرز است.


زنوز دارای معادن غنی و سرشار کائولن می ‌باشد و ذخایر معادن این شهر، به شهرهای دیگر ایران و به کشورهای دیگر، صادر می‌شود. مردم زنوز به زبان ترکی تکلم میکنند.

زنوز از ۴ محله خان خواجه، سیدلر، میرجان و دیبین تشکیل شده است و روستاهای زنوزق، درق، زمهریر، کوه کمر از جمله توابع شهر زنوز هستند.

زنوز دارای ۷ روستای دیدنی است که معروف ‌ترین آن روستای “زنوزق” تنها روستای پلکانی ‌آذربایجان است. جالب این که قدمت آن حتی از روستاهای مشابه‌اش همچون ماسوله هم بیشتر است. زنوزق به علت شکل کوهستانی منحصر به‌فرد، ده‌ها چشمه جوشان دارد. چشمه‌هایی که بیشتر آنها در باغات می‌جوشند و مناظر دیدنی از خود به نمایش گذاشته‌اند. این روستا که در دل کوه قلعه قرار دارد، با خانه‌هایی با در و پنجره آبی، قرمز و سبزرنگ تزئین شده است به شکلی که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. روستایی زیبا با چشم‌انداز عالی که منطقه بسیار بکری برای علاقه‌مندان آثار تاریخی به وجود آورده است.

منطقه ییلاقی ماهار و کوه کمره

هنگامی که از جاده کنار زنوزق به راه می‌افتیم و در پیچ و خم آن مناظر سبز را می‌بینیم، پس از چندین کیلومتر به دشت بزرگ و سرسبزی می‌رسیم که در تابستان به بهشتی بی‌بدیل تبدیل شده است. دشتی که پذیرای بسیاری از مسافران دیگر شهرهای آذربایجان است با منظره‌ای جالب و در نوع خود منحصر به‌فرد! در این منطقه تا چشم کار می‌کند، سبزه و چمن می‌بینید.

سد زنوز

سد زنوز یکی از زیبایی های آذربایجان به شمار می آید که در نزدیکی این شهرستان قرار دارد این سد دارای ماهی هایی برای صید نیز می باشد در اطراف این سد باغات زیبای میوه نیز وجود دارد که بر زیبایی های این منطقه می افزاید اطراف این سد دارای چشمه های آّب بسیار گوارایی است که از دل کوه جاری می شوند. آب این سد را چشمه های خروشان جاری شده از کوه سلطان سنجر تامین می کند که در همه ی فصل های سال دارای آب می باشد.

مسیر رفت به این سد  اینطور است که از مرند بطرف زنوز در حرکت هستیم به زنوز که رسیدیم در دومین چهار راه بطرف راست مسیرمان را عوض می کنیم تا رسیدن به سد مسیرمان را که در حدود ۱۵  دقیقه است را ادامه می دهیم.

 


۱. اگر خاطره یا تجربه‌ای درباره این مکان دارید اینجا بهترین جا برای به اشتراک‌گذاری اون هست.

۲. لطفا فقط دیدگاه، خاطره یا تجربیات‌تون در مورد مکان فوق رو اینجا بنویسید. برای تماس با ما یا مشارکت در پروژه به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.