تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

قرابیه نوعی شیرینی سنتی تبریز است. این شیرینی در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله تبریز و شهرستان قزوین ؛شهرستان مراغه و شهرستان زنجان، در جمهوری آذربایجان و ترکیه پخته میشود. قرابیه در تبریز به عنوان شیرینی مجلسی و گران قیمت محسوب می شود. در زنجان به آن قرابی می گویند. این شیرینی از سوغاتی‌های مخصوص تبریز و زنجان به شمار می‌رود.

این شیرینی را با بادام که عمده محتویات آن است به همراه شکر وسفیده تخم مرغ و پسته درست می‌کنند. در قرابیهٔ پسته‌ای در تزیین روی شیرینی بجای بادام، مغزپسته به‌کار می‌برند. نوع دیگری از قرابیه بنام قرابیه نارگیلی هست که بجای بادام از پودر نارگیل استفاده می‌شود.

لوکا یا نوقای تبریز، شیرینی سنتی دیگر از این شهر است. نوقا شیرینی سنتی اروپای جنوبی و خاورمیانه است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و امروزه در همه جای جهان تولید می‌شود. نوقا نوعی شیرینی هم خانواده گز اصفهان است بر اساس تعاریف که از نوقا می شود سوهان هم میتواند جزئی از خانواده ی آن باشد .

مواد اصلی نوقا سفیده ی تخم مرغ، شکر، گردو ، وانیل و … است . در بعضی از مدل های این شیرینی از نان میکادو استفاده می شود. با گذر از بازارهای تبریز این شیرینی خوشمزه را میتوانید در طعم های وانیلی، کاکائویی، شکلاتی بیابید. بدلیل شیرینی دلچسبی که دارد پیشنهاد می کنم در کنار آن از نوشیدن یک لیوان چای دبش فراموش نکنید.

پشمک تبریز یکی دیگر از شیرینی‌های خاص این شهر هست که کمتر جایی مشابه آن پیدا می‌شود. پشمک تبریز در طعم های گوناگون از جمله وانیلی،کاکائویی، زعفرانی و انواع میوه ای تولید میشود. پشمک در تبریز به دو صورت دستی و نیمه اتوماتیک تولید میشود. همچنین پشمک لقمه‌ای و لقمه‌ای با روکش شکلاتی نیز از تولیدات این شهر است که به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.