تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

شهرستان مراغه با داشتن بیش از ۱۷۰ هزار هکتار مراتع ییلاقی و قشلاقی در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده سهند، یکی از مناطق پربار پرورش زنبور و تولید عسل در ایران است. شهرستان مراغه از نظر تولید عسل مقام اول استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است.
زنبور داران شهرستان مراغه کندوهای خود را مانند عشایر منطقه با بردن به ییلاق و قشلاق و استفاده بهینه از گل‌های خدادادی در دامنه کوه سهند، به طوری که هر زنبور دار در منطقه‌ای خاص کندو های خود را جهت آوردن شیره به کار می‌گیرد، و به علت اینکه دامنه کوه سهند از تنوع گل و گیاهی بالایی برخوردار است، در نتیجه کندوها از گل‌های خاص آن منطقه استفاده کرده و عسل‌هایی با تنوع بیشتر و مرغوبیت بیشتر تولید می‌شود.

خواص عسل سهند

این ماده زرین، غنی و فوق‌العاده محصول معجزه‌آسای زنبورهای عسل است و جایگزین مناسبی برای شکر سفید به شمار می‌رود. هر چند عسل در تمامی سال موجود می‌باشد، اما باید دانست که در تابستان و پاییز به عمل می‌آید و در این موقع از سال از سایر مواقع تازه تر است.
فرایند اعجاب انگیز تهیه عسل از چرخش زنبورها به دور گل ها شروع می شود. آنها در همین حال شهد گل‌ها را در دهان خود جمع می‌کنند. شهد گل‌ها با آنزیم مخصوصی که در بزاق دهان زنبور وجود دارد، ترکیب شده و طی یک فرایند شیمیایی تبدیل به عسل می‌شود. زنبورها، عسل را به داخل کندو می‌برند و آن را درون حفره‌ها و دیواره‌های هر شبکه از کندو ذخیره می‌کنند. ارتعاشی که از بال زدن‌های آنها ایجاد می‌شود، کار تهویه را انجام داده و موجب می‌شود رطوبت بیش از اندازه آن از بین رفته و آماده مصرف گردد.

منبع: سیتی‌پدیا