تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

آذربایجان سوغاتی‌های متنوع و متعددی دارد که یکی از آنها آجیل است که نوع تبریزی آن زبان زد خاص و عام می‌باشد و در این شهر نیز آجیل تواضع بسیار معروف است. آجیل تبریز انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به آجیل چهارشنبه آخر سال، آجیل عید نوروز و … اشاره کرد.

بادام، نخود، کشمش، گردو، انواع تخمه (تخم کدو، تخم هندوانه، تخم آفتاب گردان)، فندق و … از جمله اجزا این آجیل‌ها هستند که همگی در آذربایجان نیز به عمل می‌آیند. محصولی مثل انگور که از آن کشمش تهیه می‌گردد، در شهر‌های مختلف این خطه کشت می‌شود.

تنها جزء غیر آذربایجانی آجیل تبریز، پسته است که آن هم از مرغوب‌ترین پسته‌های ایرانی تهیه می‌گردد. چرا که تبریزی‌ها سعی می‌کنند تا تمامی اجزای آجیل‌هایشان از بهترین‌ها باشد تا هم‌چنان شهرت و اعتبار آجیل تبریز حفظ گردد. آذربایجانی‌ها به بهانه هر عید و جشن و سروری پای آجیل را هم به خانه‌هایشان می‌کشانند و از میهمانان خود با آجیل پذیرایی می‌کنند. در چهارشنبه آخر سال نیز بنا بر سنت‌های قدیمی از آجیل مخصوص این شب به همراه هدایای دیگری برای عروس خانم‌ها فرستاده می‌شود. در تزیین این آجیل نیز هنرمندی ویژه‌ای به کار برده می‌شود. آجیل در مراسم‌های مذهبی نیز استفاده می‌گردد.

منبع: سیتی‌پدیا