تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!
Travels Cover
وبلاگ تبریزتریپ

بازگشایی مجدد خانه ستارخان (سردار ملی)

سه شنبه، 7 فروردین 1397 خانه ستارخان

خانه تاریخی «ستارخان» با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، بازگشایی شد.
مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی استان، ضمن بیان اینکه پیش از این خانه تاریخی “ستارخان” به عنوان دفتر در اختیار انجمن حقوق بشر اسلامی بوده است، ادامه داد: این مکان بیش از یک سال غیر‌فعال بود و با توجه به مطالبه عموم مردم فرهنگ دوست تبریز و استان، اداره کل میراث فرهنگی استان پس از طی مراحل اداری نسبت به بازگشایی مجدد این مکان تاریخی، اقدام و این مهم را تحقق بخشید.
آبدار با بیان اینکه این مکان در سال ۸۶ به ثبت ملی رسیده است، افزود: با توجه به ثبتی بودن این بنا در فهرست آثار ملی تعریف یک کاربری فرهنگی گردشگری متناسب با شان بنا در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی بیان کرد: مالکیت سه بخش از محدوده مجاور این بنا در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان و مالکیت بخش چهارم از محدوده یادشده در اختیار شهرداری کلانشهر تبریز است که با هم‌افزایی موجود بین دو دستگاه و تبدیل این مکان به یک مجموعه با کاربری فرهنگی – گردشگری، رضایت خاطر گردشگران و شهروندان را فراهم خواهد کرد.
وی گفت: موقعیت خانه ستارخان در اقدامی پسندیده از سوی متولیان فرهنگی و مدیریت شهری به نام ‘کوی ستارخان’ نامگذاری شده است و امیدواریم با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و شهرداری کلانشهر تبریز اقدامات لازم در خصوص بهسازی این کوی اعم از کفسازی، نورپردازی و … در آینده نزدیک به انجام برسد.

خانه ستارخان

بازگشایی مجدد خانه ستارخان

آبدار با تاکید بر اینکه تامین محتوای مناسب برای بازدید گردشگران در این خانه نیازمند زمان است، گفت: با تشکیل اتاق فکری متشکل از صاحبنظران درباره تعریف محتوای گردشگری فرهنگی این خانه ارزشمند تصمیم‌گیری بعمل خواهد آمد.
گفتنی است، خانه ستارخان در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: نصرنیوز