تبریزتریپ

Nazar-Amulet
تبریزتریپ به شما نیاز دارد!

۱. اماکن و محله‌های تبریز دو اسم دارند، یک اسم ترکی اصلی و یک اسم فارسی رسمی. مطمئن شوید که هر دو اسم مقصد مورد نظرتان را می‌دانید تا خصوصا هنگام آدرس پرسیدن دچار سردرگمی نشوید.

۲. درصورتی که خودتان خودرو ندارید می‌توانید از سرویس‌های تاکسی آنلاین محلی مثل قونقا استفاده کنید. هم قیمت‌ش از همنوعان پایتخت‌نشینش پایین‌تر است هم رانندگانش مسلط‌تر.

۳. در صورتی که از تاکسی‌های دربستی استفاده می‌کنید قبل از سوار شدن در مورد قیمت بپرسید تا نه سیخ بسوزد نه کباب.

۴. تبریز شهری به درازای ۲۵ کیلومتر و به قدمت عصر آهن است. بازار بزرگ و تاریخی آن یک‌چهارم شهر را شامل می‌شود و شاید خیلی از شهروندانش هم هنوز نتوانسته‌اند همه‌ی بازار را ببینند چه برسد که کل شهر را بشناسند. اگر توریست ایده‌آل‌گرایی هستید به دنبال راهنمای محلی باشید.

۵. کهن‌شهر تبریز یکی از بزرگترین شهرهای جاده ابریشم بوده است و هم‌اکنون نیز به سبب نزدیکی به کشور ترکیه محل داد و ستد اجناسی‌ست که در دیگر نقاط کشور پیدا نمی‌شوند یا بسیار گران‌تر هستند. حتما سری به مراکز تجاری شهر مثل لاله‌پارک بزنید.

۶. برای سفر به شهر کوهستانی تبریز که اختلاف ارتفاع نقاط مختلفش گاها به ۸۰۰ متر می‌رسد و آب‌وهوایش در نصف سال سرد و خشک است باید انواع کرم‌های پوست را در ساک خود جای دهید.

۷. در نقاط مرکزی تبریز برای گردش همه‌ی اماکن تاریخی و تفریحی به روزها زمان نیاز دارید. با کفش مناسب آماده‌ی پیاده‌روی طولانی باشید.

۸. تبریز شهر امن و خانواده‌دوستی هست. امنیت شما در این شهر اگر بیشتر از هر شهر دیگری در کشور نباشد کمتر نیست. ولی رعایت نکات امنیتی به نفع خودتان است و از احتمالات کوچک هم جلوگیری می‌کند.

۹. برخلاف اصفهان که همه‌ی مهمان‌های چادردار به بیرون از شهر و باغ فدک راهنمایی می‌کنند، شما میتوانید در پارک‌ها و باغ‌های بیشمار شهر چادر بزنید. اما نیم‌نگاهی هم به هتل‌ها و سوئیت‌هایی که خصوصا در ایام تعطیل ارائه می‌شوند داشته باشید.

۱۰. تبریز سرد است. به معنای واقعی کلمه. اگر قصد چادر زدن در یکی از پارک‌های تبریز را دارید حتی در تابستان به فکر لباس گرم هم باشید. از رعایت این یک قلم پشیمان نمی‌شوید.

۱۱. امنیت سوئیت‌های شخصی همان‌قدر است که در هر شهر دیگری‌ست. نکات امنیتی همیشگی را مد نظر داشته باشید.

۱۲. به گواه هرکسی که قدمش را در تبریز گذاشته است شهروندان تبریز از خونگرم‌ترین و مهمان‌پذیرترین مردمان کشور هستند. به ظاهر خشک‌شان اهمیت ندهید و قاطی‌شان شوید. از آنها درمورد جاهای دیدنی و غذاهای شهر راهنمایی بخواهید. تجربه‌ای جدید از صمیمیت در انتظار شماست.

۱۳. آب لوله‌کشی تبریز تمیز و آشامیدنی‌ست. سرتاسر شهر هم پر است از سقاخانه‌هایی که شهرداری یا اهالی به نام یکی از شهیدان یا بزرگان شهر راه‌اندازی کرده‌اند. نیازی به حمل آب معدنی ندارید.

۱۴. اگر تک‌خط مترو مشهد را فاکتور بگیریم تبریز دومین شهر کشور است که دارای مترو است. آن هم مترویی که به‌خاطر کوهستانی بودن شهر نصفش زیر زمین است و نصف دیگرش روی زمین. خط نخست آن طول شهر را می‌پیماید و می‌تواند جایگزین مناسبی برای تاکسی و BRT باشد.

۱۵. غذاهای سنتی تبریز که در موردشان زیاد شنیده‌اید در همه‌جای شهر پیدا می‌شوند ولی جاهای اندکی هستند که آنها را با دستور پخت صحیح و کیفیت عالی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. سری به صفحه غذاها و سوغاتی‌های تبریز بزنید. آنجا نوشته‌ایم که هر مورد را از کجا بخرید که بهترین تجربه را داشته باشید.

۱۶. در جاده‌های منتهی به تبریز هزار و یک جای دیدنی دیگر وجود دارد. سری به دسته‌بندی «نزدیک به تبریز» بزنید و اگر جایی در مسیر شما بود از بازدیدش غافل نشوید.

فاطمه فتحی

خیلی مفید و جامع بود.

(لینک به علت نقض شرایط استفاده حذف شد. ~مدیریت)

دوشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۸